Službeni internet portal Varaždinska županija

Državna tajnica MVEP-a o članstvu u Europskoj uniji te o političkim i financijskim mogućnostima

OBJAVLJENO 14.05.2019.

U okviru obilježavanja  Europskog tjedna  i Dana otvorenih vrata EU projekata u Županijskoj palači u Varaždinu održano je prigodno predavanje „Članstvo u Europskoj uniji – političke i financijske mogućnosti i perspektive“ na kojem je o ciljevima i programu predsjedanja Republike Hrvatske Europskom unijom te važnosti sudjelovanja hrvatskih građana na izborima za Europski parlament govorila državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske  Andreja Metelko-Zgombić. Također, o upravljanju i koordinaciji investicija iz EU instrumenata Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU govorila je načelnica Sektora  za strateško upravljanje i koordinaciju investicija iz EU instrumenata Marija Rajaković koja je dala je pregled učinkovitosti sadašnje financijske perspektive od 2014 do 2020, te najavila mogućnosti financiranja u narednom financijskom razdoblju , odnosno od 2021 do 2027.

Prisutne je na početku inače pozdravila savjetnica župana Natalija Martinčević koja je naglasila kako se radi o zanimljivom predavanju koje će sasvim sigurno biti mnogima korisno.

-   Pred nama su dva najvažnija događanja, nova financijska perspektiva od 2021. do 2017. godine u kojoj će po prvi puta u kreiranju moći sudjelovati naši eurozastupnici kao i naša Vlada i zbog toga je iznimno važno kako ćemo alocirati sredstva. Naša Županija je dobro uvidjela, obzirom da smo najuspješnija Županija po uzimanju EU sredstava koji fondovi su iskoristivi, a koji fondovi sve nedostaju, jer ima puno stvari za koje ne postoje fondovi. Naime, Hrvatska uskoro počinje predsjedati Europskom unijom, nažalost mi smo danas pretposljednja država po rastu BDP-a, iza nas je samo Bugarska, te zaista moramo u narednom razdoblju osigurati jaču podršku Europske unije. Uz to se moramo odlučno suprotstaviti ideji Europi u dvije brzine, jer mi sada već trpimo ozbiljne posljedice što nismo u Schengenu i eurozoni,  a treba otvoriti i temu kompenzacijskog fonda. Kako EU nama misli vratiti sredstva koja smo uložili u obrazovanje naše djece. S tim obrazovanjem djeca, a sada već polako odrasli ljudi odlaze raditi u Europu. Varaždinska županija se zalaže da se osnuju fondovi za izgradnju osnovnih škola, srednjih škola te sveučilišnih kampusa, također ne postoje fondovi za opće bolnice, a žalimo i  alokaciju za besplatne vrtiće za djecu. Prioritet nam je izgradnja pruge Zagreb – Krapina – Lepoglava - Varaždin Čakovec. Sada put od Varaždina do Zagreba vlakom traje 2 sata i 45 minuta. Izgradnja spomenute pruge je naš „Pelješki most“ i na tome ćemo inzistirati – zaključila je Martinčević.

Državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske  Andreja Metelko-Zgombić izrazila je zadovoljstvo dolaskom u Županiju.

- Uvijek mi je drago doći u Varaždinsku županiju, ovakve tribine i predavanja su odlična. Europska unija je pred izborima, zapravo pred novim institucionalnim ciklusom, i zato treba izaći pred izbore, naime EU se sada oblikuje,a  mi u prvoj polovici slijedeće godine predsjedamo tim savezom te moram naglasiti kako su pripreme u punom jeku, radimo intenzivno na tome, radimo na organizaciji im logistici, obučavanju naših ljudi jer će i naši službenici i ministri predsjedavati sastancima te ih voditi. Naravno, promišljamo i razmišljamo o prioritetima. Smatram da se Hrvatska dobro pozicionirala unutar EU, možda to našim građanima nije najbolje vidljivo, no svakoj članici je trebalo neko vrijeme da povuče novce iz EU fondova, da se prilagodi. Svi smo u EU okupljeni oko istih vrijednosti, sjedimo za istim stolom s ostalim državama članica, bile one velike ili male i zajedno donosimo odluke – rekla je Metelko Zgombić te dodala  kako će nam predsjedanje donijeti veću vidljivost.

- Kod nas je nedavno bio i predsjednik NR Kine, bili smo domaćin summitainicijative 16+1 , uskoro dolazi i kancelarka Merkel, dakle na Hrvatsku se gleda na jedan pozitivan, prijateljski i ozbiljan način. Cilj nam je da tu vidljivost i prepoznatljivost iskoriste naši gospodarstvenici i poduzetnici. – rekla je Metelko Zgombić te dodala da se Hrvatskoj pruža mnogo mogućnosti koje treba iskoristiti.

NAJČITANIJE NOVOSTI