Službeni internet portal Varaždinska županija

Grupa Eurodisejaca obišla Varaždin, Lepoglavu i Trakošćan

OBJAVLJENO 03.06.2010.

Varaždin, Lepoglava, Trakošćan -  U lipnju 2010. godine grupa Eurodisejaca, koji trenutno borave u Istri, posjetila je svoje kolege Bastiena i Pietra, praktikante koji trenutno borave u Varaždinskoj županiji. U sklopu svoje posjete Eurodisjaci su obišli Varaždin, Lepoglavu i Trakošćan, a gosti su bili izuzetno zadovoljni viđenim pa nakon posjeta Varaždinskoj županiji, za nju imaju isključivo riječi pohvale.  Kandidati iz Varaždinske županije posjetili su Istru 7. lipnja.

Strana je delegacija po dolasku prvo razgledala Varaždin i upoznala kandidate iz Varaždina koji su bili na razmjeni u europskim regijama, a osim obilaska Varaždina, za njih je bio organiziran izlet po Županiji. Izlet je započeo posjetom jednom od najočuvanijih i najreprezentativnijih dvoraca u Hrvatskoj, dvorcu Trakošćan, a mladi Europljani također su imali priliku kušati vina varaždinskog kraja na vinskoj cesti "Klampotec" u "Lovrinim vinogradima", dok su tipična jela s našeg područja probali su u kleti "Županić".

U etno-kući "Štefanek" upoznali su se s načinom života ljudi lepoglavskog područja i starim obrtima  - izradom čipke, košaraštvom, lončarstvom, a za kraj su posjetili Turističko kulturno-informativni centar u Lepoglavi, projekt financiran iz pretpristupnog fonda PHARE.

Eurodyssée program nastao je na inicijativu Skupštine europskih regija koja okuplja više od 250 regija ne samo iz Europske unije, već i ostalih država ne-članica. Cilj programa nije samo stjecanje profesionalnog iskustva, već i upoznavanje kulture i običaja.

Kako bi kandidati upoznali različite dijelove Hrvatske, osim međunarodne suradnje, program potiče i suradnju između regija jedne države, a "razmjena" kandidata između Istarske i Varaždinske županije započela je prošle godine.

NAJČITANIJE NOVOSTI

Eurodyssée program nastao je na inicijativu Skupštine europskih regija koja okuplja više od 250 regija ne samo iz Europske unije, već i ostalih država ne-članica. Cilj programa nije samo stjecanje profesionalnog iskustva, već i upoznavanje kulture i običaja.